Home » Fără categorie » Cinste lor, olimpicilor!

Cinste lor, olimpicilor!

Cinste lor, olimpicilor !

Olimpici AiudDupă ce anul trecut Consiliul Local al  municipiului Aiud s-a chinuit aproape două luni să premieze performanţa şcolară, prin acordarea unor premii  (în fapt simbolice mai degrabă decât valorice)  elevilor care în cursul anului şcolar au obţinut rezultate la olimpiadele şcolare judeţene, naţionale sau internaţionale, iată că acum apare şi factura, care spre uşurarea aleşilor este mai mică decât cea necesară pentru organizarea unei chermeze de partid. Deşi mai slabe decât în alţi ani,  nu este cazul aici să facem o analiză a acestor rezultate (are cine să o facă dacă se doreşte cu adevărat), dar suntem datori pentru efortul depus de aceşti elevi performanţi şi a profesorilor care i-au îndrumat să le facem cunoscute rezultatele şi să le acordăm respectul şi preţuirea pentru obţinerea lor. Fără o ierarhie specifică, mai jos sunt rezultatele obţinute , cu evidenţierea celor care au promovat la fazele naţionale dar fără a minimaliza rezultatele bune obţinue de ceilalţi  participanţi.

Chimie

Clasa a IX-a
Paul Mihai Morar – Colegiul Naţional”Titu Maiorescu” Aiud – locul 2
Clasa a X-a:
Raul Manuel Jurca – Colegiul Naţional”Titu Maiorescu” Aiud – locul 6

Fizică

Participanţi la faza naţională

Rezultatea clasa a VIII-a

Anca Diana Pavel – Şcoala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud, prof coordonator Ana Baidoc

Rezultate clasa a IX-a

Horea Bîlc – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud, prof coordonator Ionaş Rusu

Limba română

Participanţi faza naţională

Maria Andreea Pop – clasa a XII-a, Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud, prof coordonator Ramona Rusu

Limbi clasice

Andreea Maria Calo – clasa a XI-a, Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud, Latină, prof coordonator Anemona Szilaghi

Matematică

Clasa a VI-a
IURA LUCIA-MARIA – Colegiul Naţional Titu Maiorescu – AIUD

Clasa a VIII-a
MUNTEANU FILIP Şcoala Gimnazială Axente Sever – AIUD - Calificat faza naţională

CĂLIN LORENA Şcoala Gimnazială Ovidiu Hulea – AIUD

Chimie

Daniela Diana Voștinar – clasa a IX-a, Colegiul Tehnic Aiud, prof coord Liliana Miron

Denisa Tomoș – clasa a IX-a, Colegiul Tehnic Aiud, prof coord Liliana Miron

Andreea Maria Bogdan – clasa a X-a, Colegiul Tehnic Aiud, prof coord Liliana Miron

Sergiu Daniel Coman – clasa a XI-a, Colegiul Tehnic Aiud, prof coord Liliana Miron

Ei sunt cei care deţin bastonul de mareşal al cunoaşterii şi au toate şansele să ne mândrim în viitor cu ei.
Lista este cea pe care am putut să o  facem după  informaţiile din  presa locală şi judeţeană, de aceea dacă o consideraţi incompletă sunt onorat să o actualizez inclusiv cu fotografiile celor menţionaţi.

Mult succes în continuare la fazele naţionale!

 

 

Comentarii

comentarii

Lasa un comentariu

Adresa dvs. de email nu va fi publicata. Campurile obligatorii sunt marcate cu *

*


*

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>